Lidská bytost v pozadí dějin-1.
Narodil jsem se v roce 1933.Poměrně dobře si pamatuji na konec 1.republiky a dobře na válečné události.Po válce, v období 1945-48,se mnozí naivně domnívali,že vítězné mocnosti budou spolupracovat ve prospěch lidstva.Těmto nadějím udělal definitivní konec rok 1948. Změnu dost lidí podporovalo:věřili, že nastane doba bez válek a nezaměstnanosti. Nastalo období strachu, komunisté udržovali režim pomocí teroru.Teror vycházel z ideologie bolševizmu, která legalizovala likvidaci takzvaných třídních nepřátel. Účelem tohoto teroru bylo zastrašení lidí, změnit národ v homogenní masu, v níž nezazní kritické názory. Ti, co nebyli popraveni, byli využiti pro otrocké práce. V KLDR je tento systém zakonzervován dodnes. Režisérem politiky v komunistických zemích byl Sovětský svaz.
Nacismus a komunismus měly několik společných rysů:
1.jedna strana, jeden vůdce 2. společenské organizace ( mládež, ženy, sport, odbory atd.) byly pod přísným dohledem strany 3. tvrdá represe kritiků režimu 4. zablokování přístupu k informacím, intenzivní masírování obyvatel ideologií. Obě tato hnutí měla znaky fanatického náboženství a byla odezvou na společenský chaos a neúnosné sociální poměry.
Prvním hřebíčkem byla měnová reforma v roce 1953, kdy přišli o veškeré úspory nejen bohatí lidé, ale i drobní střadatelé.V roce 1956,po kritice stalinismu Nikitou Chruščovem, začalo mírné uvolňování,projevilo se to zejména v kultuře,byla to tzv. šedesátá léta.Naděje vzrostly a rychle opadly v roce 1968 po srpnové invazi.Pak nastala normalizace,proti které se ozvala hrstka odvážlivců.Tisíce nadaných lidí emigrovaly do svobodných zemí.Zbytek národa nějak přežíval.Komunisté udržovali klid pomocí sociálních výhod: 100%zaměstnanost,výstavba levných bytů, zdarma zdravotnictví a školství,levná strava. Průmyslové výrobky byly někdy velmi drahé.
Komunistům se nedá upřít jedna věc: podrželi nejchudší lidí. Principem komunismu byla vláda proletariátu, t.j. lidí kteří vlastnili jenom své ruce k práci. Důsledkem toho byla nenávist k bohatým a nedůvěra vůči inteligenci. Kritika režimu byla vstupenkou do vězení. Udržovalo to atmosféru strachu a pomáhalo udržovat klamný mýtus o jednotě společnosti. Mzdy byly výrazně nivelizovány. Platy lékaře a kvalifikovaného dělníka byly přibližně stejné.Teror nebyl,občas lidé projevovali souhlas s režimem podepsáním nějaké petice nebo účastí na oslavě 1.máje, bylo to sledované.Večer si poslechli Svobodnou Evropu nebo Hlas Ameriky,byla to schizofrenie tehdejší doby. Nejvíc byla sledována účast ve "svobodných volbách" v komunistickém provedení, vždy zvoleno 99.9% stranou vybraných kandidátů. Kdo nešel k volbám, měl problémy. O této době něco vypovídá fakt, že při vyšetřování přestupků policie kladla jako první otázku:jste ve straně?Typickým jevem socialismu tehdejší doby byly fronty na nedostatkové zboží,díky tomu se rozmohla korupce.Kolektivizmus násilně vynucovaný v padesátých letech polevil, lidé se více věnovali svým zálibám.Rozmohlo se zahrádkářství a chataření. Stále více lidí si mohlo dovolit koupit osobní automobil. Normalizace byla udržována heslem: dejte pokoj nám, my dáme pokoj vám.
V době socialismu došlo k rozsáhlé industrializaci Slovenska, byly stavěný přehrady, atomová elektrárna, dálnice D1 a v Praze Metro. Ke kulturním počinům patří generální oprava a rekonstrukce Národního divadla. V roce 1978 byla na pražském hradě instalována krásná výstava k výročí úmrtí Karla IV.
Průmyslová výroba se vyznačovala značným podílem ruční práce, což přispělo k udržení zaměstnanosti a současně ztížilo odbyt na Západ, nemohli jsme konkurovat cenou výrobků. Velký podíl v hospodářství měl těžký průmysl. Zaostávali jsme v oblasti telekomunikací a IT. Koncem 80.let komunismus postupně padal jako zralá hruška. Michail Gorbačov pochopil, že nevýkonná ekonomika se v podmínkách komunizmu nedá zreformovat a dál tomu volný průběh. Dle mého názoru významnou úlohu přitom hrála dohoda Michaila Gorbačova s Ronaldem Reaganem, prezidentem USA ( bezpečnostní záruky ), a s Helmutem Kohlem, kancléřem SRN ( sjednocení Německa) . Pak nastoupila garnitura disidentů a reformátorů.Nastal čas dalších nadějí. Je nutno si uvědomit, že do roku 1989 většina národa považovala komunismus za nezvratný i když s ním nebyla spokojena. Těžce se nesla přítomnost sovětských vojsk. Reformu komunismu podporovala inteligence, zejména technická, která nejvíce pociťovala zaostávání za Západem v oblasti technologií. Bez mezinárodní spolupráce, kterou blokovala komunistická ideologie, to nebylo řešitelné.
Rozčarování nastalo v 90.letech,kdy si mnozí lidé pletli svobodu s libovůlí. Nejvyšší hodnotou se staly peníze,slušnost a poctivost přestaly být v módě. Z peněz se stala hradba mezi lidmi. Chudiny, která podle elit si za to může sama a na jejiž sociální zabezpečení se nakládají miliardy, by se elity nejraději zbavily. Heslem doby bylo "zbohatni jak můžeš".Smutnou ukázkou je metanolová aféra,při které zahynulo kolem padesáti lidí.Zneužívaly se nedokonale připravené zákony. Na vlnách svobody se svezlo i to nejhorší, co v národu bylo. Rozdíl mezi komunismem a neregulovaným kapitalismem bych přirovnal k rozdílu mezi zoologickou zahradou a džunglí, vyberte si. Ale abych jenom nehaněl. Základní principy demokracie : svobodné volby, svoboda slova a nezávislé soudy jsou zachovány, zatím. Došlo k rozsáhlému využití počítačů a IT technologií a ke skokovému zlepšení kvality zdravotní péče a sociálních služeb. Opravily se zchátralé kulturní památky
Během mého života stále někde probíhala válka.To mne přimělo k zamyšlení o podstatě lidské bytosti,i když nejsem odborník na tento problém.Co jsme to za tvorové,když dokážeme pokazit každou dobrou myšlenku? Jakoby lidské zlo bylo vždy o krok v předstihu před dobrem. Je lidská bytost ve své podstatě vůbec schopná vytvořit ideální,harmonickou společnost?O dalším snad příště .