Lidská bytost v pozadí dějin-10.
Budoucnost lidstva.
O perspektivách současného lidstva se vedou úvahy ve všech médiích, většinou jsou to prognózy neveselé. V roce 1984 jsem se náhodou setkal s pánem, který pracoval v historickém ústavu AV, zabýval se národnostní problematikou. Debatu o politice ukončil slovy: pokud to dopadne dobře, chtěl bych žít za dvě sta let. Tehdejší prognostici vytušili. že po pádu komunismu vyvstanou závažné problémy potlačované studenou válkou.
K budoucnosti lidstva se vyjadřují astrofyzikové, geofyzikové, ekologové, klimatologové, demografické analýzy a nakonec i teologové.
Jedna z možností zániku lidstva je dopad velkého asteroidu na Zem. Události na Sibiři v roce 1908 (Tunguzka) a v roce 2013 (Čeljabinsk) dokazují, že je to možné, přičemž pravděpodobnost klesá s velikostí tělesa. Pak by byly následky katastrofální. Obě události na Sibiři mi tak trochu navozují otázku: není to varování lidstvu?
Z geofyzikálního hlediska je nejnebezpečnější sopečná mega erupce. V USA geofyzikové sledují v oblasti Yellowstone velké magmatické ložisko v poměrně malé hloubce pod povrchem. Jeho erupce by definitivně vyřadila značnou část USA z provozu, na dlouhou dobu by se změnilo klima na celé planetě.
Klimatologové upozorňují na oteplování naší planety a na z toho plynoucí důsledky: nedostatek vody a rozšiřování pouští. Taky se tím vysvětluje častější střídání klimatických extrémů: sucha, povodní a tornád. Závažným důsledkem oteplování planety je tání ledovců u obou pólů. Dle klimatologů je hlavní příčinou oteplování intenzivní využívání fosilních paliv v průmyslu, v dopravě a při vytápění objektů. Velká část tepelné energie se promarní.
Ekologové upozorňují na bezohledné drancování přírody a její zamořování odpady. Naše spotřeba přesahuje regenerační schopnosti přírody. Od počátku průmyslové revoluce v 19. století se lidstvo naivně domnívalo, že naše planeta je nevyčepatelná. Důsledky vidíme na vlastní oči: trvalé oteplování klimatu způsobilo pokles hladiny spodních vod, snížení úrodnosti vyprahlé zemědělské půdy a přispělo ke katastrofálním škodám na lesích způsobených kůrovcem. Čím víc se snažíme přírodu ovládat, vlastně znásilnit, tím víc nás trestá. Naše planeta obalená vrstvami odpadů nám jednou řekne " DOST " a bude zle.
Demografie se zamýšlí nad důsledky neomezeného růstu populace. Přístup ke konzumnímu způsobu života pro neustále se zvětšující populaci je jedním z hlavních zdrojů současných problémů.
Zjevení sv.Jana v Novém Zákoně popisuje konec světa jako Armageddon, definitivní boj mezi dobrem a zlem, mezi Kristem a Satanem. Pak po posledním soudu příjdou dobří lidé do ráje, zlí do věčného ohně. Je tam varován Babylon, srovnatelný s naší konzumní společností, pro jeho hříšný život.
Současný stav na naší planetě určují faktory: růst populace, vyčerpávání ložisek surovin, znehodnocení základních zdrojů potřebných k životu ( vody, vzduchu a úrodné půdy), ničení lesních porostů a hromadění ničivých zbraní. Tato kombinace může být příčinou toho, že si lidstvo svůj konec zorganizuje samo, prostředků k tomu má dost. Řešením je těsná spolupráce národů, především světových velmocí.Bude to vyžadovat praktické, bolestivé kroky. Mystika nás nezachrání.
Na závěr k této kapitole: demokracie a tržní ekonomika jsou dobré věci, ale kapitalismus, tu šelmu, jejíž hlavním cílem je zisk dosažený pomocí sebezničující konkurence, je třeba držet na uzdě. Kapitalismus je systém, jehož hnací silou jsou lidské pudy, které přikazují: " shromažďuj, užívej, shromažďuj , užívej ....." sám od sebe nemá zájem se regulovat. Toto je příčina všech současných problémů. Důsledkem tohoto přístupu je zdevastovaná příroda. Na kapitalismus platí dva prostředky: nezkorumpovaná vláda zákona nebo revoluce, ta by už nebyla sametová. Konečným stadiem neregulovaného kapitalismu jsou. krize, chaos a nakonec totalitní režimy. Mám obavy, že naši civilizaci zahubí to, na čem si tak zakládá: svoboda , demokracie a humanismus. Skokový pokrok v informatice a v logistice, v dopravě zboží a lidí, vytvořil v globalizovaném světě podmínky pro tzv. motýlí efekt: nenadálá událost na jednom místě planety může vyvolat nečekanou odezvu na jiném místě. Nikdo si už nemůže říct: u nás je to v pohodě, to ostatní mne nezajímá.
Světová ekonomika se štve za nejvyšším HDP, které by mělo zohlednit i kvalitu života, jejíž součástí by měl být i stav naší přírody. Kvalita života je dána i mezilidskými vztahy a ne hromaděním majetku nebo bankovními účty. Programem lidstva by mělo být důstojné přežití. Ideální,harmonický soulad v lidské společnosti nikdy nenastane, lidstvo bude neustále oscilovat mezi tuhou diktaturou a chaosem. Dle mého názoru to souvisí s neměnnou podstatou lidské bytosti.